FTP to tak naprawdę protokół transferu plików (ang. File Transfer Protocol) – protokół komunikacyjny typu klient-serwer wykorzystujący protokół TCP, umożliwiający dwukierunkowy transfer plików w układzie serwer FTP–klient FTP.

 

Tyle definicja – na co dzień wykorzystujemy go do wygodnego przesyłania plików pomiędzy komputerem lokalnym a serwerem.

Gdy pliki są duże lub jest ich więcej nasz program pocztowy może mieć problem z ich przesłaniem.

Nasza firma dysponuje własnym serwerem FTP,  jedynie co pozostaje naszym klientom to posiadanie oprogramowania klienckiego. Na rynku jest cała masa tego typu programów, w dużej części jest ono darmowe  (na przykład tutaj - http://www.dobreprogramy.pl/Klienty-FTP,Programy,Windows,187.html).

Rekomendujemy korzystanie z darmowego programu: File-zilla. Można go pobrać poprzez powyższy link lub ze strony projektu: www.filezilla-project.org.

 

Przesyłanie plików za pomocą File-zilla

Po zainstalowaniu i uruchomieniu programu wpisujemy w odpowiednie okienka:

Serwer: ftp.tekart.com.pl

Nazwa użytkownika: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Hasło:  tekartFTP4U

I naciskamy guzik „szybkie połączenie

 

instalacja FileZilla

 

W oknie po lewej stronie mamy swoje lokalne dyski, po prawej zasoby serwera. Tam też klikamy prawą myszą i wybieramy z menu kontekstowego „Utwórz katalog” – wpisujemy nazwę folderu  (najlepiej kojarzącą się ze zleceniem). Klikamy dwa razy w nowoutworzony katalog aby go otworzyć. W lewym oknie odnajdujemy na lokalnym dysku plik do przesłania i przeciągamy go do prawego okna.  Czekamy aż program przekopiuje plik na serwer.

Jeżeli są jakieś problemy z kopiowaniem  to najczęstszą przyczyną jest ustawienie zapory sieciowej.

 

Podczas korzystania z ftp należy pamiętać o dwóch zasadach:

  1. Pliki umieszczone w ten sposób są przez pewien czas widoczne dla wszystkich naszych klientów – jeżeli potrzebujesz więcej prywatności skontaktuj się z nami a przygotujemy dla Ciebie indywidualne konto (nazwa użytkownika i hasło).
  2. Pamiętaj, że po przesłaniu plików należy nas o tym poinformować mailowo.

 

Nasze marki:                                            

Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!