Techniki znakowania odzieży
Występuje kilka technik znakowania odzieży. Każdorazowo proponujemy naszym klientom odpowiednią technikę którą dobieramy w oparciu o:
Ilość zamawianych sztuk
Ilość kolorów znakowania
Rodzaje kolorów (występowanie kolorów odblaskowych, metalicznych itd.)
Wielkość nadruku
Rodzaj podłoża
Budżet
SITODRUK
Technologia ta doskonale sprawdza się przy większej ilości zamawianych sztuk. Niskie koszty nadruku powodują, że technika ta przy większych ilościach jest bezkonkurencyjna. Każdy kolor musi być dobrany według palety Pantone. Ilość używanych kolorów jest z góry określona i od tego jest uzależniona cena. W większości przypadków daje idealne odwzorowanie kolorów. Intensywność nadruku, wytrzymałość na spieranie jak i niskie koszty powodują, że jest to najczęściej stosowana technika przy zamówieniach hurtowych. Z uwagi na konieczność wykonania matryc jest ona mało opłacalna przy niewielkiej ilości sztuk.
FLEX
Jest to technika polegająca na wycięciu za pomocą plotera tnącego odpowiedniego kształtu w specjalnej foli FLEX, następnie jest ona „wtapiana” w tkaninę za pomocą specjalnej prasy. Folie te występują w różnych kolorach łącznie z metalicznymi i odblaskowymi. Istnieje możliwość łączenia kolorów. Technologię FLEX stosujemy głównie przy napisach, logotypach prostych grafikach z niedużą ilością występujących kolorów. Z uwagi na brak występowania matryc, FLEX jest opłacalną techniką już od jednej sztuki. Występuje specjalny rodzaj tej foli pozwalający na jej zadruk metodą cyfrową przed wtopieniem w tkaninę. Oprócz gładkiego FLEX’a używa się jego grubszego odpowiednika z meszkiem, zwanego FLOCK’iem. Tej techniki nie można stosować na tkaniny wrażliwe na wysoką temperaturę. Nadruk ten jest niezwykle trwały – przy prawidłowym użytkowaniu praktycznie niezniszczalny.
Cena aplikacji jest uzależniona od wielkości nadruku i liczby występujących kolorów.
BEZPOŚREDNI DRUK CYFROWY - DIGIT
Technika ta polega na bezpośrednim naniesieniu kolorowego obrazu na tkaninę za pomocą urządzenia przypominającego drukarką atramentową. Digit umożliwia drukowanie kolorowej grafiki z licznymi odcieniami i przejściami tonalnymi. Istnieje wersja tej technologi gdzie urządzenie drukujące oprócz kolorów składowych jest w stanie nadrukować także kolor biały i dzięki temu możliwe jest tworzenie aplikacji na tkaninach kolorowych, nawet bardzo ciemnych – niestety tego typu druk należy do droższych. Bezpośredni nadruk cyfrowy dobrze sprawdza się w niewielkich seriach i jednostkowych pracach.
SUBLIMACJA
Technika nadruku na tkaniny poliestrowe. Poprzez stworzenie odpowiednich warunków tkanina jest barwiona farbami w stanie parowym. Proces drukowania zabarwia materiał i przez to jest on niewyczuwalny w dotyku i w żaden sposób nie narusza właściwości tkaniny (np. oddychające czy odprowadzające wilgoć). Idealnie nadaje się na koszulki sportowe, koszulki Cool-Dri, koszulki oddychające, kamizelki odblaskowe, szarfy, Ten typ nadruku jest praktycznie niezniszczalny.
HAFT KOMPUTEROWY
Haft komputerowy jest bardzo trwałą i efektowną techniką zdobienia i znakowania odzieży – towarzyszący jej efekt trójwymiarowości potęguje wrażenia estetyczne. Aplikacja jest odporna na wysoką temperaturę i środki chemiczne co za tym idzie jest odporna na techniki czyszczenia.
Przed samym procesem haftowania należy na podstawie wektorowego pliku graficznego opracować program komputerowy sterujący hafciarką. Jakość haftu zależy od ilości drobnych szczegółów oraz podatności podłoza do haftowania.
TERMOTRANSFER
To najprostsza metoda nanoszenia obrazu na tkaninę. Polega ona na stworzeniu wydruku na specjalnej cienkiej foli i wprasowaniu jej w tkaninę. Jest to technologia prosta i tania lecz niestety później należy starannie dbać podczas użytkowania odzieży, a zwłaszcza jej czyszczenia (odpowiednia temperatura prania, delikatne wirowanie, prasowanie na lewej stronie itp.).